• 1
  • 2
  • 3

Strona główna

PRZEMYSŁ TEKSTYLNO-ODZIEŻOWY WALCZY O DOFINANSOWANIE NA BADANIA I ROZWÓJ

Innowacyjność to kluczowe pojęcie dla przedsiębiorstw, które chcą ubiegać się o środki unijne na lata 2014-2020. I to właśnie samym przedsiębiorcom oraz organizacjom je reprezentującym oddano inicjatywę, co do zdefiniowania potrzeb i problemów ich sektora. Jednym z zaledwie 17 podmiotów, które złożyły  do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ofertę na przygotowanie „sektorowego studium wykonalności przemysłu tekstylno – odzieżowego  jest Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. PIOT przy merytorycznym udziale sektorowych Instytutów Naukowo – Badawczych i Uczelni.

Fundusze Europejskie, jakimi dysponuje Polska na najbliższe 6 lat to 82,5 mld euro, z czego 8,61 mld euro przeznaczone zostanie na Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, który ma za zadanie wsparcie realizacji innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych. Ten program to furtka dla polskich przedsiębiorstw współpracujących z instytucjami badawczymi i uczelniami, aby przekształcić pomysły w innowacyjne produkty, technologie czy usługi. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przygotowuje projekty programów sektorowych, o to jakie obszary najbardziej potrzebują finansowania postanowiło zapytać samych potencjalnych beneficjentów. Centrum zaprosiło więc podmioty zrzeszające przedstawicieli sektorów do składania ofert na przygotowanie studium wykonalności programu sektorowego. Celem takiej pogłębionej analizy jest rozpoznanie potrzeb, potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjności poszczególnych sektorów gospodarki, co ma pomóc przygotować programy unijne, które w najwyższym stopniu będą spełniały oczekiwania poszczególnych branż.

Z okazji, by wskazać kluczowe kierunki badań swojego sektora, które mogą być finansowane ze środków UE postanowił skorzystać Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego (PIOT)z udziałem aż ośmiu partnerów:

- Instytutu Włókiennictwa,
- Instytutu Technologii Bezpieczeństwa ,,MORATEX”,
- Instytutu Przemysłu Skórzanego,
- Centralnego  Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego  Instytutu Badawczego,
- Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych,
- Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich,
- Politechniki  Łódzkiej,
- Akademii  Techniczno – Humanistycznej w Bielsku-Białej.
 

- Przystąpiliśmy do projektu z myślą o korzyściach dla firm sektora, jednostek naukowo- badawczych, ale przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które zrzeszamy - mówi prezes PIOT Tadeusz Wawrzyniak. - Dla zapewnienia wysokiego poziomu profesjonalizmu umowę na opracowanie oferty, a po jej wyborze na wykonanie pełnego studium wykonalności Związek podpisał z PwC Polska- dodaje Wawrzyniak.

Wśród obszarów badań mających wpływ na przyszły rozwój szeroko rozumianego przemysłu odzieżowego i tekstylnego znalazły się m.in.:

  1. Kastomizacja i personalizacja projektowania wyrobów odzieżowych, indywidualizacja wzornictwa tekstyliów, produkcja na zamówienie indywidualnego klienta;
  2. Innowacyjne tekstroniczne wyroby tekstylne z wbudowanymi systemami monitoringu parametrów fizjologicznych użytkownika, inteligentnymi systemami reagowania na zmienne warunki środowiskowe, identyfikujące lokalizacje użytkownika. Tekstylia specjalne dla elektroniki, fotoniki i komunikacji wizualnej;
  3. Zrównoważony rynek surowców dla przemysłu włókienniczego;
  4. Wielofunkcyjne materiały włókiennicze do zastosowań specjalnych: wyroby medyczne, środki ochron osobistych i ochron zbiorowych, wysoko wyspecjalizowane materiały filtracyjne, materiały konstrukcyjne dla budownictwa, funkcjonalne wyroby opakowaniowe;
  5. Innowacyjne wyroby włókiennicze wspomagające zrównoważone rolnictwo i transport – hydrotekstylia, geotekstylia, agrotekstylia;
  6. Innowacyjne technologie wytwarzania kompozytów opartych na włóknach i wyrobach włókienniczych;.
  7. Ograniczenie technologii „mokrych” na rzecz technologii ”suchych” .

Z 17 złożonych ofert studium wykonalności dotyczących różnych branż, o tym które z nich będą realizowane zdecyduje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju najpóźniej do połowy września.

Po dokonaniu oceny pełnego studium wykonalności, które jest de facto wnioskiem o ustanowienie programu sektorowego, NCBR zadecyduje o możliwości uruchomienia programu  i wysokości środków na badania i rozwój dla danego sektora.

 

 

 

 

Created by logo1